fpS^GaminG
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Efectul mosaic sau de cenzura

In jos 
AutorMesaj
NexTDaY

NexTDaY


Posts : 130
Points : 306
Join date : 24/03/2009
Age : 29

Efectul mosaic sau de cenzura Empty
MesajSubiect: Efectul mosaic sau de cenzura   Efectul mosaic sau de cenzura Icon_minitimeLun Apr 06, 2009 10:10 am

Efectul Mosaic sau efectul de cenzura cum il numesc eu incat il folosesc pentru a ascunde identitatea personelor care nu vor sa apara publice. Este un efect ce se aplica foarte rapid fiind necesare cunostinte foarte minime, haideti sa incepem.

Imagine initiala
Efectul mosaic sau de cenzura 2it4gvp

Imagine prelucrata
Efectul mosaic sau de cenzura I4pp8n

Pasul 1: Adauga o imagine in Adobe Photoshop (File - Open) sau foloseste scurtatura CTRL+O

Pasul 2: Selecteaza zona care vrei sa o cenzurezi folosind unealta Polygonal Lasso Tool sau Elliptical Marquee Tool. Eu am folosit Polygonal incat pe poza din acest tutorial aplicand aceasta unealta rezultatul va fi mai bun.
Efectul mosaic sau de cenzura 2q8x6qr
Efectul mosaic sau de cenzura 2zzn4vo

Pasul 3: E timpul sa aplicam efectul accesand din bara de meniu sectiunea FILTER - PIXELATE - MOSAIC
Efectul mosaic sau de cenzura Mmsgme

Pasul 4: La aparitia ferestrei vom adauga o valoare pentru cat de intensa sa fie cenzura noastra, respectiv cate patrate sa aiba marimea unui “celule”. Eu am selectat valoarea 5 incat sa se poate distinga putin ce e in spatele cenzurei.
Efectul mosaic sau de cenzura 2ugf8s8

Felicitari! Tutorial Photoshop terminat, simplu nu?
Sus In jos
 
Efectul mosaic sau de cenzura
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Efectul de viteza

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
fpS^GaminG :: fpS^PhotoShop :: Tutoriale-
Mergi direct la: