fpS^GaminG
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.



 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Efectul de viteza

In jos 
AutorMesaj
NexTDaY

NexTDaY


Posts : 130
Points : 306
Join date : 24/03/2009
Age : 29

Efectul de viteza Empty
MesajSubiect: Efectul de viteza   Efectul de viteza Icon_minitimeLun Apr 06, 2009 10:02 am

Efectul de viteza sau unealta Motion Blur, un efect pe care il putem aplica in majoritatea fotografiilor in care se petrece o actiune.

Imagine initiala:
Efectul de viteza J5awxx

Imagine prelucrata:
Efectul de viteza 2mgqyag

Pasul 1: Deschidem poza in Adobe Photoshop (CTRL+O) si selectam cu unealta Magnetic Lasso Tool obiectul sau persoana care va fi in afara efectului.
Efectul de viteza 24zgfo0
[IMG]https://2img.net/h/oi40.tinypic.com/sy3w1v.png[/IMG

Pasul 2: Cu obiectul sau persoana selectata vom inversa selectia apasand tastele CTRL+SHIFT+I sau din bara de meniu SELECT - INVERSE
Efectul de viteza 28iaz3c
Efectul de viteza 211qeec

Pasul 3: In acest pas vom aplica efectul selectand din bara de meniu FILTER - BLUR - MOTION BLUR
[IMG]https://2img.net/h/oi42.tinypic.com/33kazhf.png[/IMG

Pasul 3: Dupa selectarea efectului Motion Blur se va deschide o fereastra cu doua proprietati respectiv Unghiul (Angle) si Distanta (Distance). Pentru Unghi am lasat proprietatea predefinita iar pentru Distanta am introdus valoarea 7 incat sa se poate distanga dupa aplicarea efectului de viteza ce e in jurul obiectului sau persoanei selectate.
Efectul de viteza 2nl4r2a

Tutorial Photoshop terminat. Mai jos avem rezultatul final si optiunea sa descarcam fisierul PSD, optiune ce o voi aplica si la tutorialele anterioare. Astept rezultatele voastre pe adresa de email indicata la inceputul acestui tutorial.
Efectul de viteza 2mgqyag
Sus In jos
 
Efectul de viteza
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Efectul mosaic sau de cenzura

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
fpS^GaminG :: fpS^PhotoShop :: Tutoriale-
Mergi direct la: